Purjo!
15Mar09
Jag vill ha frön till purjolök! De verkar vara billiga. Och om jag också har persilja och chilis så skulle jag kunna göra några hejdundrans goda falaflar under sensommaren. Det måste bara bli så.
Jag har för övrigt sått alla fröer för januari, februari och mars. Nu återstår bara aprilplantorna sen är allt redo för annalkandet av sista nattfrosten!
Det blev lite mer än tänkt, så jag får ge bort plantor på löpande band för att inte hamna i samma djungelsituation som i fjol. I år skall vi kunna sitta och ha det trevligt på balkongen. Barnen skall också kunna bada i sin lilla pool också. Vad kan vara roligare att få än en grönsak, blomma eller krydda? H.C. Andersen sade en gång: ”Att leva är icke nog, frihet och en liten blomma måste man hava”.
Filed under: Uncategorized | Leave a Comment
No Responses Yet to “Purjo!”